środa, 23 kwietnia 2014

Instrumenty muzyczne

Tym razem chciałbym poruszyć pewien temat, który swego czasu niezwykle mnie zaintrygował. Już jako dziecko zastanawiało mnie, skąd bierze się dźwięk. Jest to nieodzowny element naszego życia. Pojawia się właściwie w każdej sytuacji, na ulicy, w samochodzie, czy nawet w domu. Są to dźwięki wydawane przez nas samych, bądź przez otoczenie.
Sztuka jednak, do której zalicza się także muzyka wykształciła w sobie pewne cechy naśladownictwa. Dzięki temu możemy doszukiwać się w filmach, bądź przedstawieniach teatralnych pewnych podobieństw odnoszących się do życia codziennego.
Jednak jak to wygląda w praktyce, jakie instrumenty wykorzystywane są do konkretnych celów, w jaki sposób wydobywa się z nich dźwięk i ostatecznie... jak one brzmią. Oto odpowiedź na owe pytania.

Instrumenty muzyczne dzieli się na cztery podstawowe grupy, dęte drewniane, dęte blaszane, strunowe i perkusyjne.


Instrumenty dęte drewniane


Grupa instrumentów pochodzi od trzciny, wydrążonego drewna, które można użyć jako piszczałkę. Do tej grupy należą: flet, flet piccolo, klarnet, obój, rożek angielski, fagot, kontrafagot, saksofon. Źródłem dźwięku jest słup powietrza.

1. Flet - dziś budowany z metalu, niegdyś z drewna. Ma stroik wargowy. Odmianą jest flet piccolo, pełniący w orkiestrze rolę najwyższego głosu.
Posłuchaj



2. Klarnet - ma pojedynczy stroik trzcinowy przymocowany do ustnika.
Posłuchaj




3. Obój i rożek angielski - mają podwójny stroik trzcinowy umieszczony w rurce ustnikowej. Dźwięk obu instrumentów jest aksamitny i miękki.
Posłuchaj




4. Fagot i kontrafagot - mają podwójne stroiki trzcinowe umieszczone w rurce ustnikowej. Są one najniżej brzmiącymi instrumentami dętymi drewnianymi.



5. Saksofony - mają pojedynczy stroik trzcinowy mocowany do ustnika - jak klarnet. Dlatego tez zaliczamy je do grupy instrumentów dętych drewnianych, mimo że zbudowane są z metalu. Skonstruowane zostały w 1846 roku przez Adolfa Saxa. Występują w czterech wielkościach - sopranowy, altowy, tenorowy i barytonowy.
Posłuchaj



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz