Sztuka jednak, do której zalicza się także muzyka wykształciła w sobie pewne cechy naśladownictwa. Dzięki temu możemy doszukiwać się w filmach, bądź przedstawieniach teatralnych pewnych podobieństw odnoszących się do życia codziennego.
Jednak jak to wygląda w praktyce, jakie instrumenty wykorzystywane są do konkretnych celów, w jaki sposób wydobywa się z nich dźwięk i ostatecznie... jak one brzmią. Oto odpowiedź na owe pytania.
Instrumenty muzyczne dzieli się na cztery podstawowe grupy, dęte drewniane, dęte blaszane, strunowe i perkusyjne.
Instrumenty dęte drewniane
Grupa instrumentów pochodzi od trzciny, wydrążonego drewna, które można użyć jako piszczałkę. Do tej grupy należą: flet, flet piccolo, klarnet, obój, rożek angielski, fagot, kontrafagot, saksofon. Źródłem dźwięku jest słup powietrza.
1. Flet - dziś budowany z metalu, niegdyś z drewna. Ma stroik wargowy. Odmianą jest flet piccolo, pełniący w orkiestrze rolę najwyższego głosu.
Posłuchaj
Posłuchaj
3. Obój i rożek angielski - mają podwójny stroik trzcinowy umieszczony w rurce ustnikowej. Dźwięk obu instrumentów jest aksamitny i miękki.
Posłuchaj
Posłuchaj
4. Fagot i kontrafagot - mają podwójne stroiki trzcinowe umieszczone w rurce ustnikowej. Są one najniżej brzmiącymi instrumentami dętymi drewnianymi.
5. Saksofony - mają pojedynczy stroik trzcinowy mocowany do ustnika - jak klarnet. Dlatego tez zaliczamy je do grupy instrumentów dętych drewnianych, mimo że zbudowane są z metalu. Skonstruowane zostały w 1846 roku przez Adolfa Saxa. Występują w czterech wielkościach - sopranowy, altowy, tenorowy i barytonowy.
Posłuchaj
Posłuchaj
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz